طرح جامع اراک اصلاح نمی شود/ قنات ناصری خارج از محدوده شهری

فرزانه صادق مالواجرد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در بازدیدی که امروز از شهر اراک انجام شد نواقصی در طرح جامع اراک مشاهده نکردم، زیرا طرح جامع شهر اراک که مصوبه شورای عالی برنامه ریزی استان را داشت به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال شده است و بر خلاف انتقادهایی که به آن می‌شود، طرح جامع و همه‌نگری است.

وی ادامه داد: در طرح جامع کلانشهر اراک توجه ویژه ای به بافت شهری، بافت تاریخی، باغ‌های قنات ناصری شده است اما بازدید امروز مشخص شد اصلاحاتی وجود دارد که باید در ضوابط و مقررات ویژه پیرامون شهر اراک لحاظ شود.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: کلانشهر اراک، شهر صنعتی است و وجود درختان و سرانه فضای سبز برای آن بسیار مهم و حیاتی است به همین خاطر باید نسبت به توسعه این سرانه در دراز مدت تدبیری اندیشید.

تدوین طرح ویژه برای حفظ باغ‌های شهر اراک ذیل طرح جامع

صادق مالواجرد ادامه داد: یکی از نتایج سفر یک روزه به شهر اراک که به قطعیت روی آن اقدامات بعدی انجام می‌شود، تدوین طرح ویژه ای برای کمک به حفظ باغ‌های شهر اراک است که این کار در اولویت قرار می‌گیرد و در دراز مدت شهروندان اراک شاهد نتایج مطلوب آن خواهند بود.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی کشور اظهار کرد: در طرح جامع شهر اراک، پیش بینی‌های لازم برای محدوده و حریم شهر اراک انجام شده است ضمن اینکه اگر طرح جامعی مصوب و ابلاغ می‌شود بنا بر جمعیت پذیری، تأمین سطوح و خدمات است و همه این موارد با یکدیگر در طرح جامع اراک لحاظ شده است.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: اینکه تمام نیازهای شهر اراک در خود این شهر تأمین شود، انتظار به جایی نیست زیرا شهر اراک محدودیت‌هایی دارد و اساساً مکان یابی ۲ شهر جدید مهاجران و امیرکبیر بدین خاطر بود که میزان بارگذاری روی شهر اراک کاهش یابد.

صادق مالواجرد ادامه داد: خوشبختانه کاری که برای طرح جامع شهر اراک شده است، کار تخصصی و قابل قبولی است، هر چند این طرح دارای اصلاحاتی است ولی اصلاحات در خود طرح جامع صورت نخواهد گرفت و اصلاحات در طرح تفصیلی اراک انجام خواهد شد.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی کشور با بیان اینکه منطقه قنات ناصری به محدوده شهری طرح جامع اراک اضافه نمی‌شود، گفت: بحث اضافه شدن به محدوده شهری نیست بلکه بحث سر این است که تدبیری اتخاذ شود که به حفظ باغات قنات ناصری بیانجامد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.