ساماندهی حاشیه‌های شهر کرمان / بی رحمانه رفتار نمی‌کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، استاندار کرمان با همراهی رئیس کل دادگستری استان، معاونان سیاسی و عمرانی استانداری، فرماندار و شهردار کرمان و تعدادی از مدیران از محدوده سکونتگاه غیررسمی شهید صیاد شیرازی در مجاورت منطقه شرف‌آباد کرمان بازدید کرد.

علی زینی‌وند پس از این بازدید گفت: حاشیه‌نشینی در کرمان بحث جدی است و اقدامات مؤثری برای ساماندهی آنها از سال‌های گذشته آغاز شده است.

استاندار کرمان به جمعیت ساکن در این مناطق حاشیه‌ای نیز اشاره کرد و ادامه داد: جمعیت ساکن این مناطق قابل توجه هستند که باید با کمک خودشان ساماندهی شده و از بلاتکلیفی و وضعیت کنونی بیرون آیند.

وی تصریح کرد: قصد ما این نیست که خانه‌های مردم و یا زندگی آنها را زیر و رو کنیم، نمی‌خواهیم بی‌رحمانه رفتار کنیم، بلکه هدفمان ساماندهی حاشیه‌های شهر است.

زینی‌وند اضافه کرد: بخشی از زمین‌های این مناطق به صورت غیرقانونی تصرف شدند که باید تعیین تکلیف شوند، همچنین در این مناطق خانه‌هایی نیز ساخته شده‌اند که هویت آنها باید مشخص شده و به روستا و یا شهر ملحق شوند.

استاندار کرمان با بیان اینکه مصمم بر ساماندهی مناطق حاشیه‌ای شهر کرمان هستیم، گفت: مسئولان می‌خواهند به مردمی که در این حاشیه‌ها ساکن هستند کمک کنند و از آنها تقاضا داریم به فرمانداری، بخشداری و یا شهرداری مراجعه داشته و ما را در این کار کمک کنند.

زینی‌وند همچنین از تشکیل کارگروه‌های ویژه ساماندهی مناطق حاشیه‌ای شهر کرمان خبر داد و گفت: سرعت گسترش حاشیه‌های شهر کرمان کاسته شده و به وسیله کاشت درخت و یا حفر کانال محدوده‌های شهری محصور شده است.

استاندار کرمان، ساماندهی حاشیه شهر را نیازمند عزم فرابخشی دانست و گفت: این مسئله را در شورای تأمین مطرح کرده‌ایم و دستگاه قضائی بخش عمده‌ای از کار را دنبال می‌کند و هم‌افزایی و اراده جدی وجود دارد.

وی تصریح کرد: ساماندهی حاشیه‌ای که سال‌ها و آرام آرام شکل گرفته کار ساده‌ای نیست و یکباره نمی‌توان آن را سامان داد، اما مهم این است که شناسنامه دقیقی برای این مناطق تهیه شده و نقشه راه داریم و امیدواریم در آینده نزدیک خبرهای خوبی در این زمینه شاهد باشیم.

اعاده یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی در کرمان به بیت المال

یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان نیز در حاشیه این بازدید تاکید کرد: لازم است که براساس یک برنامه میان مدت و یا عندالزوم بلند مدت، با هرگونه تصرفات غیرقانونی اراضی در مناطق حاشیه نشین به سرعت برخورد شود و در رابطه با سکونتگاه‌های غیر رسمی موجود در این مناطق بر اساس قانون تعیین تکلیف صورت گیرد.

وی همکاری مردم و دستگاه‌های مرتبط را برای ساماندهی حاشیه شهر کرمان و کنترل حاشیه نشینی مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: دستگاه قضائی نیز حمایت و پشتیبانی لازم و کامل از این اقدامات را در اولویت کاری خود قرار داده است.

موحد تاکید کرد: اراضی ملی واقع در نقاط حاشیه نشین باید به سرعت تعیین تکلیف شده و از زمین خواری در این حوزه جلوگیری شود، ضمن آنکه با متعرضان به اموال عمومی و زمین خواران با قاطعیت برخورد خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان گفت: هر فرد برای خرید زمین و ساخت و ساز ملک باید با مراجعه به مراجع مربوطه از جمله شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، مجوزهای لازم را دریافت کرده و به صورت قانونی اقدام به ساخت و ساز کند تا در آینده با مشکل مواجه نشود و در غیر این صورت باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی خود در این زمینه باشد.

وی از اعاده بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی در استان کرمان به بیت المال طی سال‌های گذشته خبر داد و گفت: با ایجاد کمربند سبز شهری، برای کنترل حاشیه نشینی در برخی نقاط اقدام شده است.

موحد بیان کرد: باندهای خرید و فروش اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز نیز شناسایی شده و برخورد قانونی سنگینی با آنها انجام شده است.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.