گزارش‌های اعلام قیمت آپارتمان چه تبعاتی در بازار مسکن دارد؟

به گزارش مهندسان مشاور شارآبادبوم، به دنبال انتشار مطلبی در مهندسان مشاور شارآبادبوم با عنوان «حذف منطقه یک از گزارش بازار مسکن، اقدام معقول یا برداشت اشتباه؟» در ۱۳ دی ماه، وزارت راه و شهرسازی توضیحاتی به این شرح ارسال کرده است:

وزارت راه و شهرسازی در گزارش قیمت مسکن از عبارت «متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی آپارتمانی» استفاده می نموده است لذا حداقل و حداکثر قیمت در این گزارش بیان نمی‌شده است.

این نوع اعلام قیمت در شرایط ثبات اقتصادی که قیمت مسکن در بازار با نوسانات شدید وجود ندارد مشکلی ایجاد نمی‌نماید. زیرا افزایش قیمت از یک روند آرامی برخوردار است اما در شرایطی که با افزایش شدید قیمت در کوتاه مدت مواجه هستیم همواره مالکانی که قیمت املاک آنها در بازه قیمتیِ کمتر از متوسط قیمت اعلام شده قرار دارد، سعی می‌کنند قیمت آن را به متوسط قیمت اعلام شده نزدیک نمایند که در این حالت با افزایش قیمت املاک مواجه خواهیم بود.

همچنین مالکان دیگری‌که قیمت ملک آنها بیش از متوسط قیمت اعلام شده است به دلیل افزایش قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، فاصله قیمت ملک خود را با متوسط قیمت اعلامی تنظیم می‌نمایند.

از این رو و با توجه به اینکه قیمت مسکن در مناطق ۱ تا ۶ شهر تهران (به استثنای منطقه ۴) به میزان قابل توجهی بالاتر از متوسط قیمت هستند و در این مناطق تقاضای سرمایه‌ای شدیدی وجود دارد، قیمت شهر تهران بدون احتساب این مناطق هم اعلام گردید تا اثر روانی افزایش قیمت مسکن و هیجانات بازار در این مناطق، بر قیمت مسکن سایر مناطق شهر کاهش یابد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.