رونق ساخت و ساز در خلأ سرمایه‌گذاری‌های صنعتی

حسین افسانه در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به ازدیاد ساخت و ساز در اردبیل، اظهار کرد: هزینه و عوارض پروانه در استان اردبیل نسبت به سایر استان‌ها پایین است و در این زمینه ارزش منطقه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد که در خوش‌نشین‌ترین منطقه اردبیل این مبلغ ۳۰ درصد دارایی‌ها را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: برای ساکنان مناطق بالانشین اردبیل شهرداری هزینه‌ای که از بابت صدور پروانه دریافت می‌کند در قبال ساخت چهار طبقه واحد مسکونی و یک پیلوت رقمی در حدود ۴۰ میلیون تومان است در حالی که اگر ضوابط را رعایت نکنند، این مبلغ تا ۸۰ میلیون تومان می‌رسد در حالی که در سایر استان‌ها هزینه‌ها بسیار بالاست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اردبیل در مورد فعالیت کمیسیون ماده ۱۰۰ و صدور جریمه برای متخلفان در ساخت و ساز گفت: ما راهی جز جریمه کردن و یا تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی نداریم و در حقیقت در سطح کشور برای هر تخلفی جریمه‌ای در نظر گرفته می‌شود و ما نیز مجبور هستیم برای ساخت و سازهای غیرقانونی همین رویه را در نظر بگیریم.

افسانه افزود: البته ناظر و حوزه اجراییات در کنار نظام مهندسی باید به روند ساخت و سازها نظارت کنند تا در حین ساخت تخلفی رخ نداده و ما مجبور به اعمال جریمه برای صاحبان واحدهای مسکونی نباشیم.

تخلفات ساختمانی ناشی از عدم احساس مسئولیت افراد ذیربط است

وی بیشتر تخلفات را ناشی از عدم احساس مسئولیت افراد ذیربط در حوزه ساخت و ساز اعلام کرد و ادامه داد: ما پیشنهادمان بر این است تا در این فرآیند همه عوامل تأثیرگذار در ساخت و ساز غیرقانونی مقصر شناخته شده و مورد بازخواست قرار گیرند تا به عنوان شریک جرم مجبور به پرداخت جریمه باشند.

افسانه در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در کنار اجراییات، مهندس ناظر، شهردار منطقه و سایر عوامل در ساخت و ساز باید در صورت بروز تخلف در واحدهای ساختمانی مقصر تشخیص داده شده و به نوعی مورد پیگیری قضائی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در این زمینه برخی از تخلفات نیز ناشی از ضعف طرح تفصیلی شهر اردبیل است، بیان کرد: باید طرح تفصیلی را مورد توجه و بازنگری قرار دهیم تا ناهمگون‌سازی در سطح شهر به نوعی برطرف شود.

افسانه ادامه داد: ضرورت دارد طبق ضوابط ۲۸۰۰ مقررات و قوانین ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفته و خارج از این ضوابط به نوعی مورد رصد و پیگیری قضائی قرار بگیرد.

عضو شورای شهر اردبیل اظهار کرد: دلیل بالا بودن تخلفات ساختمانی در اردبیل ازدیاد ساخت و ساز در استان است به طوری که اکثر سرمایه‌گذاران به دلیل سود بالا در حوزه ساختمان، به امر ساخت و ساز روی آوردند.

افسانه تصریح کرد: رونق ساخت و ساز در اردبیل در حالی شکل می‌گیرد که ما با خلأ سرمایه‌گذاری‌های صنعتی، کشاورزی و سایر حوزه‌ها روبه‌رو هستیم و مسئولان ما باید به صورت ریشه‌ای این مشکلات را رفع کنند تا افراد مجرب در حوزه ساخت و ساز ورود پیدا کرده و از سود آن استفاده کنند.

تعلل ۱۱ ماهه در احداث بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی

وی در مورد احداث بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی در اردبیل گفت: قرار بود امسال بزرگراه شهدای اردبیل به نام این سردار معظم نامگذاری شود و شهرداری به این بزرگراه سر و سامان بدهد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اردبیل افزود: این پروژه نیز به مانند بسیاری از پروژه‌های شهرداری در سال جاری انجام نشد و سوال ما این است که چرا چنین پروژه مهم و ارزشمندی هنوز شکل اجرایی و عملیاتی نگرفته و با تعلل ۱۱ ماهه روبه‌رو شده است.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.