رفع نیاز مسکن طی پنج سال با احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی/ اجرای کامل وظیفه دولت در طرح مسکن ملی استان اصفهان/ بازنشستگان و کارگران منتظر باشند؛ تسهیلات کم بهره مسکن ملی در راه است

به گزارش مهندسان مشاور شارآبادبوم (اصفهان)، صبح امروز جلسه بررسی پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن استان اصفهان با حضور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، مدیران عامل شهرهای جدید، نمایندگان (بنیاد مسکن، آموزش و پرورش و مدیریت شعب بانک مسکن) به میزبانی این اداره کل تشکیل شد.  

در این جلسه علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان به تشریح آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن پرداخت و گفت: مهمترین چالشی که در این طرح با آن روبه رو بودیم وجود متقاضیان بلاتکلیف بود که با تدابیر اندیشیده شده و زمان بندی لازم برای متقاضیان، متولیان و بانک این مشکل حل شدو متقاضیان تعیین تکلیف شدند.  

وی با بیان اینکه این طرح عظیم و ملی در سطح استان اصفهان وارد فاز اجرایی شده است عنوان کرد؛ برای این پروژه در مرحله اخذ پروانه هستیم و زمین به سازندگان تحویل شده است لذا آنچه که برعهده دولت بوده است اجرایی شده و مرحله بعدی مرتبط با متقاضیان، سازندگان و ارائه تسهیلات از سوی بانک است.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه سهم استان اصفهان در طرح اقدام ملی مسکن شامل ساخت ۷۰ هزار و ۷۸۰ واحد تعیین شده است اذعان داشت: پس از طی سه مرحله ثبت نام تعداد ۹۳ هزارنفر متقاضی بهره مندی از امتیازات این طرح شدند که پس از پالایش و تعیین متقاضیان حائز شرایط حدود ۲۰ هزار نفر به پروژه ها معرفی شدند که به همین میزان برای این افراد تامین زمین شده است.  

وی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین محور در این طرح، تامین زمین از سوی دولت است، گفت: خوشبختانه بحث تامین زمین و مقدمات اولیه پروژه‌ها شکل گرفته است در نقاط مختلف استان به تناسب هر شهرستان براساس ثبت نام انجام شده پروژه‌ها توسط متولیان امر شروع شده و انشالله در سال‌های آینده این پروژه به طور مستمر بتواند پاسخگوی نیاز مسکن باشد.  

قاری‌قرآن به مشکلات و چالش‌های موجود در روند اجرایی این طرح اشاره کرد و گفت: از جمله این مسائل شامل؛ مشکلات الحاق به محدوده، عدم پذیرش قیمت ساخت توسط انبوه سازان و مشکلات صدور پروانه و عدم همکاری موثر شهرداری جهت اعمال ۵۰ درصد تخفیف عوارض صدور پروانه و تقسیط دو ساله آن است.  
در حاشیه این جلسه نماینده آموزش و پرورش به تشریح پروژه‌های در حال اجرا فرهنگیان پرداخت و گفت: پروژه‌های ۱۰۰۰ واحدی شهر جدید فولاد شهر، ۲۰۰ واحدی شهرضا، ۲۰۰ واحدی گلپایگان و ۱۰۰ واحدی تیران در مرحله اجرا است.  

وی پراکندگی درخواست های فرهنگیان در شهرهای استان و عدم امکان تامین زمین را ازجمله چالش‌های موجود بر شمرد و اذعان داشت: تعداد زیادی از واحدهای تخصیصی در شهر جدید فولادشهر بوده این در حالی است که اکثر فرهنگیان متقاضی این طرح ساکن اصفهان هستند.  

نماینده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نیز ضمن تشریح اقدامات انجام شده اظهار کرد: در ۱۳ شهر استان، تعداد چهار هزار و ۸۷ متقاضی پس از پالایش و بررسی‌های لازم، به بانک معرفی شدند و قرعه کشی و واگذاری زمین برای  شهرهای خورو جندق، برزک، علویجه، فاز ۲ گلپایگان انجام شده است.  

در ادامه این جلسه محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پس از استماع سخنان دیگر اعضا حاضر در جلسه به تشریح کلیات طرح اقدام ملی مسکن پرداخت و جهت رفع چالش‌های موجود در سطح استان اصفهان رهنمودهای لازم را ارائه داد.  

وی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن با استراتژی تولید مسکن مستمر آغاز شد اظهار کرد: با وجود مشکلات اقتصادی و نبود پشتوانه درآمد نفت، توانستیم با تلاش و برنامه ۵۰۴ هزار واحد مسکونی را وارد فاز اجرایی کنیم.  

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر تسریع تعیین و تکلیف نهایی متقاضیان تصریح کرد: متقاضیان این طرح می‌بایست طی جریانی مستمر به پروژه‌ها معرفی و در صورت نداشتن شرایط لازم از سامانه حذف شوند.  

وی در خصوص قیمت ساخت مسکن ملی اذعان داشت: از ابتدای شروع طرح اقدام ملی مسکن تمام تلاش این بوده که این طرح با بهای‌تمام شده پایین و کیفیت مناسب تکمیل شود لذا پس از بررسی های بعمل آمده و تجربیاتی که از طرح‌های پیشین وجود داشت اقدام یکپارچه‌ای انجام شد و برای قیمت مسکن ملی به یک نظم خاص در کل استان‌ها رسیده‌ایم.   

محمودزاده افزود: تا کنون در هیچ مصوبه‌ای در خصوص قیمت نهایی این طرح صحبت نشده لذا این پروژه از قیمت ثابتی برخوردار نیست. و براساس فهرست‌بها تعیین می‌شود.  

وی با بیان اینکه هدفگذاری اولیه طرح جهش تولید و تامین مسکن، احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی است اظهار کرد: مطابق با بررسی‌های بعمل آمده از سه ماه گذشته برنامه نیاز زمین برای استان‌ها ابلاغ شده است.  

این مقام مسئول به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اولویت قراردادن تامین مسکن فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در صورت تامین زمین از سوی آموزش و پرورش، طرح مسکن ملی فرهنگیان تسریع می‌شود.  

وی در خصوص تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده برای مسکن ملی بازنشستگان و کارگران اذعان داشت: تفاهم‌نامه‌هایی در این باره ایجاد شده است تا تسهیلاتی با کارمزد پایین برای مسکن ملی این گروه از مردم عزیز در نظر گرفته شود که این موضوع پس از تایید در هفته آینده اعلام عمومی می‌شود.  

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.