جنبایی گسل لکرکوه مسبب زلزله امروز کرمان/ ۳ شهر و ۸۴ آبادی تحت‌تاثیر زلزله/وقوع یک پس‌لرزه با بزرگی ۲/۷

علی بیت‌اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار مهندسان مشاور شارآبادبوم، جزئیات زلزله‌ای که امروز ۱۸ بهمن ساعت ۲:۱۶ بامداد با بزرگی ۴.۷ در عمق ۱۲ کیلومتری و به فاصله ۲۲ کیلومتری راور (کرمان)، ۴۴ کیلومتری کوهبنان (کرمان)، و ۴۷ کیلومتری کیانشهر (کرمان) رخ داد را توضیح داد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این خبر که طبق تازه‌ترین آمار تنها یک پس‌لرزه در محدوده رومرکز زلزله رخ داده که بزرگی آن ۲/۷ است، گفت: جنبایی گسل لکرکوه در شرق رومرکز زلزله موجب رخداد این زلزله با بزرگی ۴/۷ شده است.

بیت‌اللهی نزدیک‌ترین شهرها به اطراف رومرکز زلزله را شامل راور با جمعیت ۲۲ هزار و ۷۲۹ نفر،  کوهبنان با جمعیت ۱۰ هزار و ۷۶۱  نفر، کیانشهر با جمعیت ۴ هزار و ۵۴۳ نفر با تعداد یکهزار و ۲۴۰واحد مسکونی برشمرد.

وی همچنین اعلام کرد: ۸۴ آبادی در محدود ۵۵ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله قرار دارند که برآورد می‌شود، بیشترین آسیب به آبادی‌های نزدیک به زلزله یعنی یوسف‌آباد با جمعیت ۱۸۰ نفر، ده‌علی با جمعیت یکهزار و ۱۲ نفر، جلال‌آباد با جمعیت ۵۷۰ نفر وارد شده باشد.

بیت‌اللهی به نمایندگی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر ضرورت مقاوم‌سازی واحدهای شهری و روستایی تاکید کرد تا میزان خسارت‌های زلزله‌های احتمالی کاهش یابد.

به گفته رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، جمعیت کل شهری و آبادی‌ها در محدوده ۵۵ کیلومتری، ۵۸ هزار و ۱۹۴ نفر و تعداد کل واحدهای مسکونی ۱۶ هزار و ۹۳۸ واحد است که از میان این تعداد از واحدهای مسکونی حدود ۱۰ هزار و ۴۶۹ واحد فاقد اسلکت است.

گفتنی است، مرکز زلزله نقطه‌ای روی سطح زمین است که درست بالای کانون ژرفی جایی که زمین لرزه از آن سرچشمه می‌گیرد، قرار دارد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.