ضرورت ترویج فرهنگ حفاظت از منابع زیست‌محیطی

به گزارش مهندسان مشاور شارآبادبوم، «روزبه ظهیری‌هاشمی» مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن گفت: بشر تقریباً بعد از انقلاب صنعتی و به‌ویژه در ۱۰۰ سال اخیر وارد رقابت سیری‌ناپذیر استفاده از تمامی منابع برای دست‌یابی به توسعه و رفاه شده که این اقدام منجر به نابودی محیط‌زیست و از دست رفتن منابع شده و این عطش، به غیر از نابودی، ثمری نداشته است که این حرکت باید اصلاح شود.

وی با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش در نسل حاضر از «وارث گذشتگان» به «امانت‌دار آیندگان و نسل بعدی»، افزود: در گروه سرمایه‌گذاری مسکن اعتقاد داریم که مزیت نسبی ما، متراژ و توان‌مندی در تکنولوژی ساخت نیست، بلکه مزیت ما در الگوسازی و رعایت آخرین استانداردها در کیفیت ساخت است و در تمامی سال‌های فعالیت، به غیر از کمیت، به دنبال فرهنگ‌سازی بوده‌ایم.

ظهیری‌هاشمی با اشاره به عزم جدی برای الگوسازی و ترویجفرهنگ حفاظت از محیط زیست و احداث ساختمان‌های پایدار در شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، گفت: در این گروه، الگوسازی از اهمیت بالاتری نسبت به انبوه سازی برخوردار است و تلاش کرده‌ایمیک گام در راستای اعتلای این صنعت برداریم؛ اگرچه در صنعت ساختمان دیدگاه‌های سلب و کمیت‌گرایانه حاکم است، اما برای این‌کهبتوانیم این تحول را به یک جریان همیشگی تبدیل کنیم، در مدت زمان دو سال گذشته، یک رویکرد پیوسته و یکپارچه را تحت عنوان ساختمان‌های پایدار دنبال کرده‌ایم.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به ضرورت نگاهی دوباره به احداث ساختمان‌ها و استفاده از راه‌کارها و شیوه‌های سازگار با محیطزیست، ادامه داد: با تغییر پارادایم فعالیت گروه به تولید همراه با پایداری، همواره تلاش کرده‌ایم که از منابع و منافع کشور حفاظت کنیم. چراکه به عنوان مثال، عمر مفید ساختمان در جهان ٥٠ سال است، اما در ایران در خوشبینانه‌ترین حالت به ٢٥ سال می‌رسد که لازم است با جایگزینی کیفی‌سازی به جای کمی‌سازی این مشکل حل شود.

 روزبه ظهیری‌هاشمی با بیان این‌که پایداری معیارهای مختلفی دارد که می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و پایداری منابع زیستمحیطی تبدیل شود، ادامه داد: سعی کردیم در تمامی پروژه‌های در دست اقدام با یک نگاه فرآیندی و سیستماتیک جلوی هدررفت منابع انرژی را بگیریم. خوشبختانه این مسیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و به عنوان یک باور مبنی بر این‌که«فتح بزرگ‌ترین قله‌ها با اولین گام‌ها شروع می‌شود» آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره پیش‌قدمی این گروه در استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های نوین برای رفع چالش‌ها و مشکلات، ادامه داد: ما آمادگی داریم که در گام نخست اگر نیاز باشد که هزینه‌های بیشتری را برای ایجاد ساختمان پایدار صرف کنیم، این اقدام را انجام دهیم به شرطی که منافع آن را ذی‌نفعان و مشتریاندر درازمدت احساس کنند که این امر به‌طور قطع به حفظ منابع و سرمایه‌های کشور کمک می‌کند و این موضوع با فرهنگ‌سازی و ترویجنهادهای فرهنگ‌ساز مانند معاونت علمی ترویج پیدا خواهد شد. 

وی در پایان با اشاره به آمادگی گروه سرمایه‌گذاری مسکن برای همکاری در حوزه‌های دیگر مانند استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و آب خاکستری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاکید کرد: امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ‌کس در صنعت ساختمان فعالیتنکند مگر آن‌که الزام‌های اخلاقی برای پیاده‌سازی قوانین و رعایتآیین‌نامه‌ها را داشته باشد.

 ظهیری‌هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران حاضر در این آیین، گفت: در راستای این تفاهم‌نامه و با هم‌فکری مدیریت پروژه EEEB، یکی از پروژه‌های انبوه گروه سرمایه‌گذاری مسکن در شهر جدید اندیشه استان تهران با نام «بنفشه ۲» که مشتمل بر ۱۷۵ واحد مسکونی با زیربنای حدود ۲۵ هزار مترمربع می‌باشد به عنوان پروژه پایلوت معرفیشده است و در راستای این همکاری مشترک بناست که اجزای موثر در بهینه‌سازی مصرف انرژی از جمله پوسته ساختمان، بازشوها، شیشه‌ها و نیز تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ساختمان بر اساس ضوابط جدید مبحث ۱۹ به‌گونه ای انتخاب، اجرا و نظارت گردد که رده انرژی ساختمان را به سطح ساختمان‌های کم انرژی (EC+) برساند.

تفاهمی برای احداث ساختمان‌های کم‌انرژی

این تفاهم‌نامه میان پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با هدف طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی مطابق با آخرین ویرایش مبحث ۱۹ مقررات ملیساختمان در سطح استان تهران منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، همکاری به‌منظور بسترسازی لازم برای اتصال به سامانه پایش اطلاعات انرژی، مشارکت در تامین منابع مالی بخشیاز هزینه مضاعف ساخت خانه کم انرژی مطابق با مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و همکاری فنی و مشاوره اجرایی از سوی کارشناسان ملی و بین‌المللی در راستای اجرای فنی و اصولی ساخت خانه‌های کم انرژی، و همکاری در راستای تهیه محتوا و اشتراک‌گذاری تجارب حاصل از اجرای این پروژه برای سایر پروژه‌ها و سازندگان در دستور کار دو طرف قرار گرفته است.

گفتنی است؛ پروژه «اصلاح قوانین بازار؛ بهینه‌سازی انرژی و محیطزیست در بخش ساختمان» با هدف افزایش کارایی انرژیساختمان‌های مسکونی و تجاری-اداری که خود منجر به کاهش انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی خواهد شد، با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط‌زیست(GEF)، برنامه عمران سازمان ملل متحد(UNDP) و ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌‌زیست معاونت علمیو فناوری ریاست جمهوری از آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی شروع به کار کرد. 

در این پروژه، سه رویکرد مختلف «بررسی و بازبینی اسناد سیاستی، قوانین و استانداردهای کارایی انرژی و محیط‌زیست در کنار برچسب انرژی ساختمان با هدف طراحی برنامه راهبردی و عملیاتی بین‌بخشی و اجرای آن»، «اجرای پروژه‌‌های پایلوت کاراییانرژی و محیط‌زیست در ساختمان‌‌های نمونه و اجرای فرآیند ارزیابیو صحت‌سنجی» و «ایجاد تحول ساختار بازار انرژی در بخش ساختمان با آموزش حرفه‌ای تمام ذی‌نفعان زنجیره ارزش کارایی انرژی و محیط‌‌زیست در کنار تهیه مشوق‌ها و جریمه‌ها در راستای توسعه طرح‌‌های پیشنهادی فرآیند تامین مالی به صورت هم‌زمان پیگیریمی‌شود.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.