سهم بزرگ تجار ایرانی و افغانستانی از راه‌آهن خواف – هرات/ دسترسی افغانستان به آب های آزاد، ترکیه و قفقاز از طریق مسیر ریلی ایران

به گزارش خبرنگار مهندسان مشاور شارآبادبوم، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با اشاره به اهمیت راه آهن خواف – هرات که هفته گذشته (۲۰ آذر) با حضور رئیس جمهوری دو کشور ایران و افغانستان (به طور ویدئو کنفرانس) به افتتاح رسید، اظهار کرد: این پروژه در شرایطی افتتاح شد که سعی و تلاش بدخواهان به ویژه دولت جنایتکار آمریکا همواره اینکه هیچ پیوندی بین ملت های منطقه بوجود نیاید.
وی گفت: به کوری چشم دشمنان در تعامل کم نظیر و هماهنگ میان ایران و افغانستان ریل دوستی و محبت ماندگار میان دو کشور عملیاتی شد.
اسلامی با بیان اینکه خط ریلی خواف – هرات ۲۲۵ کیلومتر طول دارد، افزود: احداث این خط ریلی در قالب چهار قطعه آغاز شد که سه قطعه از این مسیر به طول ۱۴۰ کیلومتر در تعهد ایران به صورت یک خطه ساخته شده و ۸۵ کیلومتر باقی مانده در تعهد افغانستان است که با هماهنگی متفاوت تری با این کشور اجرا خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: این خط آهن قابلیت جابجایی شش میلیون تن بار و یک میلیون مسافر به دومین مرکز جمعیتی افغانستان را دارد و سهم بزرگی برای تجار ایرانی و افغانستانی در ترانزیت کالا ایجاد خواهد کرد.
به گفته وی خط ریلی خواف-هرات امکان حمل بار ترانزیتی افغانستان به اروپا و بار صادراتی ایران به افغانستان را فراهم می‌کند.
اسلامی خاطرنشان کرد: این خط آهن دسترسی افغانستان به آب های آزاد از خاک ایران و همچنین ترکیه و قفقاز را نیز فراهم خواهد کرد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.