آغاز پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان سیل خوزستان و بوشهر

به گزارش مهندسان مشاور شارآبادبوم، عزیزالله مهدویان با اشاره به این که پس از حادثه سیل خوزستان و بوشهر، بلافاصله کار کارشناسی واحد‌های خسارت دیده شروع و هم اکنون صددرصد به پایان رسیده است، افزود: اعتبار مورد نیاز برای بازسازی پیش بینی شده و پیشنهاد آن را به دولت، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور ارسال کرده ایم که خوشبختانه، هفته گذشته اعتبارات مورد نیاز خوزستان در دولت مصوب شد و پرداخت خسارت دیدگان، از فردا شروع می‌شود.

وی اضافه کرد: تسهیلاتی که برای احداث واحد‌های مسکونی آسیب دیده شهری پیش بینی شده، ۵۰ میلیون تومان بود که با مصوبه دولت این رقم به ۱۰۰ میلیون تومان رسید و کارمزد آن ۵ درصد است که بانک‌ها پرداخت می‌کنند.

مهدیان گفت: کمک بلاعوض ۱۰ میلیون بود که این رقم به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است، تسهیلات تعمیراتی به واحد‌های مسکونی ۵ میلیون و ۱۵ میلیون به صورت بلاعوض بود که به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت یعنی سه برابر شده است و تسهیلات بانکی هم از ۱۵ میلیون به ۳۰ میلیون افزایش یافته است.

وی تصریح کرد:کمک برای امور معیشتی نیز، از ۵ میلیون به ۱۵ میلیون و تسهیلات از ۱۵ میلیون به ۳۰ میلیون افزایش یافته است که در این شرایط به مردم امکان می‌دهد خانه‌های شان را تعمیر کنند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به این که در سیل بیشترین خسارت را بخش لوازم خانگی و زندگی واحد‌های مسکونی دیده است به صدا و سیما، گفت: با ارقام مصوب، کمک خوبی به مردم می‌شود، از طرفی نیز بنیاد مستضعفان اعلام کرد به ازای هر واحد مسکونی که خسارت جدی دیده است تاسقف ۷ میلیون تومان برای خرید لوازم زندگی پرداخت می‌کند و ۳ میلیون تومان نیز برای واحد‌های تعمیری کمک بلاعوض پرداخت خواهد کرد که این کمک ها، مکمل کمک‌های دولت است.

وی افزود: خسارات سیل بوشهر مانند خوزستان برآورد شده و پرونده آن تکمیل است، اما دیروز به جلسه دولت نرسید و قرار است فردا در دولت مصوب شود.

مهدیان تاکید کرد: با استفاده از منابع حساب ۱۰۰ حضرت امام، پرداخت خسارت دیدگان سیل بوشهر شروع می‌شود تا اعتبارات مصوب، تامین و پرداخت شود.

وی افزود: پرداخت به خسارت دیدگان سیل و حوادث شهر‌های دیگر تمام شده و اعتبارات آن نیز صددرصد تخصیص یافته است و کار‌هایی که در دست اجرا داریم مثل آذربایجان غربی و شرقی است که هنوز طبق مصوبه قبلی اعمال خواهد شد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به این که مصوبه اخیر دولت، شامل حوادثی که در آینده اتفاق خواهد افتاد نیز می‌شود، گفت: در حوادث بعدی، مصوبه اخیر دولت، مبنای پرداخت خسارت و تسهیلات قرار می‌گیرد.

مهدیان افزود: برای آسیب دیدگان سیل استان خوزستان بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت خواهد شد.

وی گفت: در خوزستان هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل، احداث می‌شود و ۴ هزار واحد نیز تعمیر و بازسازی خواهد شد، همچنین به ۶ هزار واحد خسارت دیده که لوازم زندگی خود را از دست دادند وام پرداخت می‌شود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: در بوشهر نیز ۶۵۰ واحد مسکونی احداث می‌شود ۸۵۰ واحد تعمیرخواهد شد و به هزار و ۸۰۰ واحد، لوازم خانگی و معیشتی و تجاری پیش بینی شده است.

وی افزود: کمک‌های بلاعوض حداکثر تا فروردین ۱۴۰۰ باید جذب شود، اما تسهیلات بانکی تا شش ماهه نخست سال آینده باید کار بازسازی آن تمام شود.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.