شهرهای جدید، شهرک‌سازی را در اولویت اجرای طرح اقدام ملی مسکن قرار دهد/ تولید مسکن با الگوهای الحاق، تغییر کاربری و شهرک‌سازی، سرعت می‌گیرد

به گزارش خبرنگار مهندسان مشاور شارآبادبوم، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ای که روز گذشته ۶ آبان در ساختمان دادمان به منظور پیگیری روند اجرای طرح اقدام ملی مسکن برگزار شد، بر تسریع در احداث و تکمیل پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن با همکاری بانک‌ها و سایر دستگاه‌های استان‌ها تاکید کرد و گفت: اجرای طرح اقدام ملی مسکن دستوری فراگیر است و تمامی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی اعم از عمران شهرهای جدید و همچنین ادارات کل استانی باید در این خصوص پایبندی و التزام عملی داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی در جلسه ویدئوکنفرانس با تمامی دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت راه و شهرسازی در استان‌های کشور، توجه بر سه مطلب را به تمامی دست‌اندرکاران اجرای طرح اقدام ملی مسکن یادآور شد و اعلام کرد: ضروری است نسبت به برنامه‌ریزی برای تامین اراضی و انجام ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در شهرهایی که در مراحل قبلی ثبت‌نام انجام نشده است، اقدام شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: در شهرهایی که ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن انجام و متقاضیان نسبت به واریز سهم آورده اقدام نکرده‌اند، در صورت کمبود اراضی موردنیاز باید در اسرع وقت تامین اراضی با اتخاذ تمهیدات لازم از جمله الگوی الحاق، الگوی تغییر کاربری و الگوی استفاده از دستورالعمل شهرک سازی، تولید مسکن پیگیری و دنبال شود.

اسلامی بر رفع بوروکراسی اداری در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تاکید کرد و توضیح داد: با تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی و به کارگیری ظرفیت‌های استانی باید روند اجرای طرح اقدام ملی مسکن، تسریع شود.

وی با اشاره به اینکه در خصوص شهرک‌سازی، پیش‌تر دستورالعملی از سوی وزارت راه و شهرسازی به تمامی استان‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه ابلاغ شده است، گفت: در خصوص شهرک‌سازی، تمامی دست اندرکاران اجرای طرح اقدام ملی مسکن از جمله شرکت عمران شهرهای جدید، اهتمام بیشتری داشته باشند.

اسلامی تصریح کرد: شهرک‌سازی شیوه نامه روشن و واضحی دارد که  در این خصوص ضروری است گام‌های جدی‌تری برداشته شود. شهرهای جدید مکلف به اجرای این دستورالعمل بوده و انتظار می‌رود تا اجرای آن با اهتمام ویژه پیگیری شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تقاضاهایی از سوی بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص شهرک‌سازی به شرکت عمران شهرهای جدید و پیشنهادات مطروحه از سوی شرکت عمران شهرهای جدید مشتمل بر ایجاد ۳۷  شهرک صنعتی مسکونی با قابلیت ایجاد ۲۴۵ هزار واحد مسکونی، گفت: شهرک سازی توسط شرکت عمران شهرهای جدید باید به جدیت پیگیری و دنبال شود.

وی روش تامین مالی و ایجاد سازوکارهای مناسب را از دیگر اقدامات موفق در اجرای طرح اقدام ملی مسکن برشمرد و گفت: بانک مسکن در خصوص تامین مالی اجرای طرح اقدام ملی مسکن، اهتمام داشته باشد تا روند اجرای طرح تسریع شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در دولت در تلاش هستیم تا قیمت تمام شده واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی را از طریق تامین مصالح، مهار کنیم.

وی یادآور شد: تامین مالی از سوی بانک و ایجاد سازوکارهای مناسب جهت تزریق به موقع منابع مالی به پروژه‌های این طرح منجر به کاهش قمیت تمام‌شده واحدهای مسکونی واگذارشده به متقاضیان خواهد شد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.