بی مهری مسکن مهر در شهر کرمان/ ۳ هزار خانه روی هوا ماند

مهندسان مشاور شارآبادبوم – گروه استان‌ها: تورم و افزایش بی رویه کرایه خانه‌ها به یکی از دغدغه‌های جدی مردم طی ماه‌های اخیر تبدیل شده است،.

افزایش کرایه‌ها در کرمان به حدی به مردم فشار آورده که قید زندگی در کرمان را می‌زنند به حواشی شهر و یا روستاهای اطراف مهاجرت می‌کنند اما در این شرایط شاید باور نکردنی باشد که بیان کنیم هنوز ۳ هزار نفر از افرادی که حدود ۱۰ سال قبل در طرح مسکن مهر که بسیاری را خانه دار کرد ثبت نام کرده‌اند بلاتکلیف رها شده‌اند.

در حالی که طی هشت سال اخیر هیچ طرح مشخصی برای خانه دار کردن مردم از سوی دولت ارائه نشده بخشی از طرح مسکن مهر دولت دهم نیز بر زمین مانده است.

در حالی که طی هشت سال اخیر هیچ طرح مشخصی برای خانه دار کردن مردم از سوی دولت ارائه نشده بخشی از طرح مسکن مهر دولت دهم نیز بر زمین مانده است

دلیل مشکلات موجود در این زمینه عدم توانایی صاحبان شرکت تعاونی‌های مربوط است اگر گشتی در حومه شهر کرمان به خصوص در انتهای شهرک مطهری بزنید به سادگی می‌توان ده‌ها آپارتمان را مشاهده کرد که رها شده‌اند و بعد از گذشت سال‌ها حتی تلاشی برای تکمیل این واحدها نمی‌شود.

گرانی افسار گسیخته قیمت مصالح ساختمانی حالا به مشکلی جدی تر در راه افرادی تبدیل شده است که با وجود پرداخت اقساط وام و آورده نقدی بی خانمان مانده‌اند و کسی به فریادشان نمی‌رسد.

جواد یکی از همین افراد است که به خبرنگار مهر می‌گوید: در همان ابتدای کار جدای از ۲۵ میلیون وام که برای واحدها آزاد شد ۲۰ میلیون تومان نیز جداگانه هزینه را واریز کردیم اما بیش از ۱۰ سال هیچ اقدامی برای تکمیل واحدها انجام نشده و ساختمان در حال تخریب است.

وی گفت: بارها از سوی دستگاه‌های نظارتی و قضائی به پیمانکار تذکر داده شده است اما هیچ اقدامی برای تکمیل واحدها انجام نمی‌دهد و دهها نفر را فقط در این واحد آپارتمانی بی خانمان کرده است.

دستمان به جایی نمی‌رسد / ‏‬ مسولان به فریاد ما برسند

این شهروند کرمانی افزود: در حالی که هر سال به کرایه خانه‌ها افزوده می‌شود نمی‌دانیم به کجا پناه ببریم، خانه خودمان نیمه کاره رها شده و پیمانکار اجازه نمی‌دهد خودمان تکمیل کنیم از سوی دیگر باید اجاره خانه بپردازیم.

مریم یکی دیگر از افرادی است که خانه‌اش نیمه کار است اما ترجیح داده به همراه سایر اعضای خانواده در همین واحد نیمه کاره زندگی کند.

وی می‌گوید: چاره‌ای ندارم، توان پرداخت هزینه‌های کرایه خانه را ندارم از سوی دیگر میلیون‌ها تومان پول را با فروش تمام سرمایه زندگی ام به پیمانکار داده‌ام.

وی می‌گوید: سرویس‌های بهداشتی، حمام، آب لوله کشی و پله‌ها نیمه تمام است و در طبقه سوم در خانه‌ای نیمه کاره زندگی می‌کنم.

سرویس‌های بهداشتی، حمام، آب لوله کشی و پله‌ها نیمه تمام است و در طبقه سوم در خانه‌ای نیمه کاره زندگی می‌کنم

یک پیرمرد که می‌گوید ۸۴ سال سن دارد نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: هر روز به یک بهانه طی این سال‌ها از ما پول گرفتند اما سرمایه مردم را بردند و خانه‌ها را نیمه تمام گذاشتند اجازه هم نمی‌دهند خودمان خانه‌ها را تکمیل کنیم هر سال مجبورم اثاث خانه را بار کنم و یک خانه جدید اجاره کنم چون کرایه خانه‌ها بیشتر می‌شود و دیگر پولی برای دادن رهن هم ندارم.

وی گفت: من یک کارگرم که ماهی حداکثر ۲ میلیون تومان درآمد دارم در این تورم چرا باید پول خانه را پرداخت کنم اما اجاره نشین باشم بارها برای حل این مشکل شکایت کرده‌ایم اما هنوز به نتیجه نرسیدیم از دستگاه قضائی می‌خواهیم پیمانکار را مجبور کند طبق تعهداتش خانه را تکمیل و تحویل دهد.

یک بازنشسته هم در این خصوص می‌گوید: شرکت تعاونی که نام نویسی کردم ۱۴۰ واحد را قرار بود بسازد که ۲۵ میلیون پول ۱۰ سال قبل را در اختیارش گذاشتیم و هر نفر هم ۱۸ میلیون تومان پول نقد واریز کرد اما خانه هنوز تحویل نشده است.

اسماعیل ابراهیمی گفت: در این روزهای آخر عمر نمی دانم چگونه در چشم فرزندانم نگاه کنم و دیگر توان بالا و پایین رفتن از پله‌های دادگاه‌ها را هم ندارم.

من یک کارگرم که ماهی حداکثر ۲ میلیون تومان درآمد دارم در این تورم چرا باید پول خانه را پرداخت کنم اما اجاره نشین باشم

وی می‌گوید: از سال ۸۷ تا امروز بی سرپناه مانده‌ایم اگر مشکلی وجود داشت چرا هزاران خانه دیگر با همین شرایط ساخته شده است و ما مانده‌ایم و یک سازه نیمه کاره که فرسوده شده و دیگر امکان تکمیلش هم وجود ندارد.

وی افزود: هر روز به یک بهانه مبلغی پول از ما می‌گرفت اما هیچکدام از قول‌هایی که داده بود انجام نشده و خانه‌ها حتی به مرحله ظریف کاری هم نرسیده‌اند.

چه کسی پاسخگوی ضرر ماست

وی می‌گوید: حالا بانک‌ها می‌گویند باز پرداخت وام‌ها هم باید با سود ۱۸ درصد انجام شود و کسی هم جوابگوی خسارتهایی که به ما وارد شده نیست.

وی از مسئولان سوال می‌کند چرا به افرادی که توانایی و تخصصی لازم را نداشته‌اند اجازه تأسیس شرکت‌های تعاونی داده‌اند؟

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب کرمان در این خصوص می‌گوید: سه هزار خانه این مشکل را دارند و نیمه کاره می‌باشند که این پرونده‌ها در حال رسیدگی هستند.

حجت الاسلام ابراهیمی می‌گوید: شش تعاونی مسکن بوده و پرونده‌ها در دادگاه مطرح شده است.

وی ادامه داد: شرکت‌ها اکثراً مربوط به مشاغل آزاد هستند و به موقع نتوانسته‌اند خانه‌ها را تکمیل کنند.

با وجود گذشت تقریباً ۱۰ سال از رها شدن این خانه‌ها به نظر می‌رسد مسئولان باید برای رهایی مردم از مشکلات موجود هر چه زودتر چاره اندیشی و مشکل صاحبان این خانه را رفع کنند.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.