اتصال اولین آزادراه به «بورس» با ضمانت بانک‌مسکن

به گزارش مهندسان مشاور شارآبادبوم به نقل از بانک مسکن، محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن، گفت: امروز در قالب یک قرارداد، پذیره‌نویسی اوراق منفعت به ارزش ۲ هزار میلیارد ریال جهت احداث و بهره‌برداری بخشی از آزادراه حرم تا حرم(آزادراه گرمسار-سمنان) انجام شد و ضمانت تعهدات این اوراق بر عهده بانک مسکن قرار گرفت.

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه افزود: در قالب این قرارداد شرکت احداث، نگهداری و بهره برداری آزاده راه حرم تا حرم به منظور تامین بخشی از منابع مالی موردنیاز ساخت قطعه گرمسار-سمنان(از قطعات مربوط به پروژه آزاده راه حرم تا حرم) از طریق واگذاری بخشی از منافع حاصل از استفاده از ارائه خدمات عوارض آزاده قم-گرمسار اوراق منفعت به میزان ۲ هزار میلیارد ریال منتشر کرده است.

همچنین شایان با اشاره به اینکه رکن ضمانت تعهدات اوراق منتشر شده به مبلغ ۳ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال (شامل اصل و سود اوراق) به بانک مسکن پیشنهاد شده است، توضیح داد: هیات مدیره بانک مسکن اواخر سال گذشته با پیشنهاد پذیرش رکن ضامن جهت تعهدات ضمانت اوراق منفعت این شرکت، تا سقف ۳ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال در قبال اخذ وثایق معتبر و همچنین قرارداد سه جانبه بین بانک، نماینده وزارت راه و شرکت های آزادراهی زیرمجموعه قرارگاه خاتم الانبیا موافقت کرد. همچنین مجوزهای لازم برای انتشار اوراق مذکوراز بانک مرکزی در اواخر بهار سال جاری اخذ شد و نهایتا امروز به مرحله پذیره نویسی رسید.

همزمان با آغاز پذیره‌نویسی این اوراق در بازارسرمایه، جلسه‌ای در بانک مسکن با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و اعضای هیات مدیره بانک مسکن برگزار شد.

در جریان برگزاری این جلسه بهرنگ اسدی مدیر عامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با اشاره به مبلغ پایه انتشار این اوراق، عنوان کرد: مبلغ پایه انتشار اوراق منفعت که با هدف تامین منابع بخشی از منابع مالی موردنیاز ساخت آزاد راه حرم-حرم انجام شده، معادل ۲ هزار میلیارد ریال است. براین اساس، ۲ میلیون ورقه هر یک به مبلغ اسمی یک میلیون ریال و نرخ سود علی الحساب معادل ۱۷.۵ درصد وسه روز کاری برای پذیرش نویسی اوراق پیش بینی شده است.

وی با اشاره به شرایط خاص کشور در مسائل تامین بودجه و تنگنای نظام تامین مالی، اظهار کرد: محدودیت در تامین منابع موجب شده تا برای توسعه زیرساخت ها از روش های نوین تامین مالی یعنی بازار سرمایه استفاده شود. در این مسیر نیز نخستین پروژه زیرساخت، یعنی آزادراه حرم تا حرم به لحاظ اجتماعی-مذهبی و همچنین کریدوری اهمیت ویژه ای دارد.

وی با تشکر ویژه از بانک مسکن که مسوولیت ضمانت تعهدات پروژه را بر عهده گرفته است، افزود: حضور بانک مسیر تامین مالی پروژه از بازار سرمایه تسریع و تسهیل می‌کند.

بازار بکر تامین مالی پروژه های زیرساخت

در این جلسه، در جریان آغاز پذیره‌نویسی اوراق منفت در بورس، محسن فاضلیان عضو هیات مدیره بانک مسکن نیز با تاکید بر آنکه بازار سرمایه یک فرصت بکر و نوین را پیش روی تامین مالی حوزه زیرساخت ها قرار داده است، گفت: این فرصت موجب می شود تا در کمترین زمان با حداقل نرخ تامین مالی پروژه های زیرساخت که طی سال های گذشته به دلیل شرایط اقتصادی با محدودیت مواجه بوده، انجام شود.

وی همچنین انتشار انواع مختلف اوراق در بازار را یکی از روش های مردمی سازی اقتصاد دانست و افزود: امیدواریم این مسیر مستمر باشد و بتوانیم در ادامه برای توسعه زیرساخت های کشور از این فرصت استفاده بیشتری کنیم

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.