مقاله بین المللی ISI چیست؟

بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان٬ از مجلات ISI محسوب شود٬ اما به دلیل کاهش بار علمی٬ بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله٬ در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.

مقاله بین المللی ISI چیست؟

هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.

لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.

یک مقاله ISI بایستی چند شاخص اصلی را در بر داشته باشد: اول آنکه به زبان انگلیسی روان تهیه شده باشد و از نظر ساختار و نوشتار حداقل های زبانی را رعایت کرده باشد. دوم آنکه موضوعی در خور توجه داشته و نوآوری و خلاقیت را در ارائه مطلب رعایت کرده باشد، همچنین بسیاری از ژورنال های تراز اول شاخص تولید علم یا دست اول بودن مطلب و افزودن بحثی جدید را به آن شاخه از دانش در دستور کار خود دارند. و سوم آنکه پژوهشی باشد، بدین معنا که حتما موضوع از طریق نمونه های موردی معتبر مورد آزمایش قرار گرفته باشد و نتایج ارزشمند و قابل تعمیم ارائه شود.

ژورنال های ISI دارای ضریبی برای سنجش هستند به نام ضریب تاثیر (impact factor) که از روی تعداد ارجاع دیگر مقالات به آنها سنجیده می شود. هر چه این عدد بالاتر باشد انتظار داوران آن ژورنال از مقالات بالاتر است و در نتیجه پذیرش مقالات برای چاپ از فیلترهای داوری دشوارتری عبور می نماید و مقالات ارزشمندتری را به چاپ می رسانند. در سال های اخیر ژورنال های بسیاری در کشورهای آمریکای جنوبی و آسیای میانه اعتبار ISI را دریافت نموده اند اما به دلایلی از ضریب تاثیر پایین برخوردار هستند که بهترین گزینه برای پژوهشگران نوپا در زمینه نگارش و چاپ اینگونه مقالات به شمار می روند.

در جهان مراکز معتبر بسیاری برای پیش ارزیابی و ویرایش مقالات وجود دارد که البته هر کدام هزینه ها و لیست قیمت خاص خود را دارند. الزویر از جمله پایگاه های علمی ریشه داری است که سالها در زمینه پژوهش فعالیت کرده و اکنون مطالب و پادکست های رایگان بسیاری را برای استفاده پژوهشگران عضو ارسال می کند. در کنار این پایگاه مراکز بسیار دیگری همچون اشپرینگل، ساینس دایرکت و … مشغول فعالیت در زمینه نمایه کردن مقالات علمی-پژوهشی ارزشمند در سطح بین المللی بوده و با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بسیاری قرارداد همکاری دارند.

6 دیدگاه

 1. زیبا پرتوی

  چطور میشه فهمید که ژورنالی آی اس آس هست یا نه؟ اگه میشه لیست این جور مجلات رو بذارین، ممنون

 2. کارشناس مشاور

  اگر عبارت isi journals رو گوگل کنید به فهرستی از اونها خواهید رسید که میتونید ژورنالهای مورد نظر را در آن بررسی کنید، یا اگر درباره نمایه شدن یک ژورنال شک دارید میتونید عنوان ژورنال رو به همراه عبارت impact factor گوگل کنید و ببینید آیا ضریب تاثیری برای ژورنال مورد نظر وجود دارد یا خیر.

 3. فرهاد صدیقی

  آیا این ژورنال ها هم مثل کنفرانس های خارجی هزینه داره؟ الزویر که شما هم یک توضیح درباره ش گذاشتین برای آی اس آی چه کمکی می کنه؟

 4. کارشناس مشاور

  بیشتر ژورنال ها جهت چاپ مقاله هزینه دریافت می کنند، اما ژورنال های ISI رایگان هم وجود دارد. الزویر جهت ویراستاری، یافتن ژورنال متناسب و چاپ مقاله حدود 400 دلار دریافت می کند.

 5. سلام
  آیا مجله ای که عبارت International Scientific Indexing را در صفحه اول سایت به همراه impact factor نوشته مجله ISI هست؟

 6. کارشناس مشاور

  سلام، اصولا اگر به نمایه شدن اشاره کرده است بایستی رتبه ISI داشته باشد. برای اطمینان ضریب تأثیر نشریه (IF or impact factor) را گوگل کنید، و یا نام نشریه را در فهرست نشریات ISI جستجو کنید: http://isindexing.com/isi/journals.php

دیدگاه بسته شده است