رفاه مادی و توان مغز در تصمیم گیری

نتایج یک تحقیق بین المللی حاکی از آن است که فقر و همه پیامدهای ناشی از آن در ارتباط تنگاتنگ با توان و انرژی ذهنی افراد قرار دارد به طوری که قدرت تصمیم گیری افراد در جنبه های گوناگون زندگی را به شدت کاهش می دهد. پژوهشگران دریافته اند که فشارهای روحی و روانی ١٣ درصد هوش و ذکاوت افراد را تحلیل می برد، یعنی افرادی که از نظر مالی در تنگنا به سر می برند، با احتمال بیشتری دچار اشتباه می شوند و همین امر عامل موثری در تداوم چالش های مادی و مالی آن ها خواهد بود.

رفاه مادی و توان مغز در تصمیم گیری

“مولینتان” کارشناس اقتصادی دانشگاه هاروارد و یکی از اعضای تیم تحقیق خاطرنشان می سازد « نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که تنها معضل فقر مادی کمبود پول نیست، بلکه ظرفیت تشخیص و توان تصمیم گیری صحیح را تحلیل می برد ». پژوهشگران دانشگاه هاروارد، پرینستون و چندین دانشگاه دیگر در آمریکای شمالی و دانشگاه وارویک بریتانیا با انجام چندین رشته آزمایش تجربی دریافتند که نگرانی های شدید مالی تاثیر مستقیمی بر توانایی افراد در انجام آزمایش های منطقی و شناختی دارد.

نتایج این تحقیق ثابت می کند که روزگار گذراندن افراد با بودجه محدود بر توانایی مغزی آن ها تاثیر منفی می گذارد. پژوهشگران این پدیده را « پهنای باند ذهنی » می نامند که به دلیل تنش و استرس ناشی از رفع نیازهای معیشتی به طور چشمگیری محدود می شود. براساس یافته های این پروژه تحقیقی، عملکرد و ظرفیت ذهنی و شناختی فردی که به دلیل فشارهای مالی و پولی با چالش های بسیاری روبرو است، در مقیاس های جدول هوش ١٣ درجه پایین می آید و شبیه به عملکرد مغز افرادی است که دچار کم خوابی هستند. “ژائو” استادیار روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا می افزاید « در گذشته فقر را عامل اصلی عدم موفقیت طیف کثیری از افراد جوامع نمی دانستند، در حالی که امروز تاثیر منفی فقدان منابع مالی بر کاهش کارآیی و پویایی مغز انسان به اثبات رسیده است ».

“الدار” استاد روانشناسی عمومی دانشگاه پرینستون و یکی از اعضای این گروه تحقیقی معتقد است « فقط استرس عامل فقر نیست، بلکه نگرانی های مالی به طور خاص عامل کاهش توانایی مغزی و اخذ تصمیم های نامعقول است ». وی می افزاید « تهیدستان در تمرکز و رویارویی با مشکلات بسیار کارآمد و توانا هستند، اما پهنای باند آزاد مغز برای تفکر در مغز آن ها تا حدی کاهش یافته است که به کارهای دیگر اختصاص نمی یابد. بنابراین اگر فرد در فقر زندگی کند، هزینه سنگین تری برای تصمیم های خطا می پردازد و در نهایت برای یافتن راهکار و یا خروج از بحران با چالش های جدی تری روبرو می گردد ».

چرخه فقر و کاهش توان فکری تا بدان جا ادامه می یابد که افراد دچار بیماریهای گوناگون می شوند و ادامه آن حذف نسل ها، مهاجرت های دسته جمعی، جدایی گزینی مکانی و افزایش نرخ جرایم را به دنبال دارد. مسئول مستقیم حل و فصل معضل و چالش فقر و بیکاری، دولت ها هستند که موظف به برنامه ریزی دقیق اقتصادی- اجتماعی و تخصیص صحیح منابع در راستای بهبود کیفیت زندگی شهروندان می باشند. چرخه “فقر <> کاهش توان فکری” تنها از راه توجه به ریشه ها و حل اساسی آنها در قالب برنامه های درازمدت و با افزایش آگاهی عمومی میسر خواهد بود.

منابع

  •   نشریه « Science»، ٢٩ اوت ۲۰۱۳
  • گزارش وبسایت صدای پارسی آمریکا

3 دیدگاه

  1. مریم اکبری مطلق

    با تشکر از شما. مطلب بسیار جالبی بود.

  2. حمزه بنایی دار

    سلام، حقیقتا در شرایط کنونی اقتصاد ما به همین مشکل دچار شدیم و نمی دانیم چه بکنیم، اگر راه حلی به ذهنتان رسید به ما پیشنهاد کنید 🙂

  3. البته نباید تاثیر بی چون و چرای محیط و شرایط را بر افراد فراموش کنیم، در جامعه شناسی مبحثی به نام تعاملات مثبت و منفی وجود دارد که به تاثیرات محیطی و جامعه می پردازد. همچنین توان تفکر افراد می تواند با جهان بینی و عقاید شان هم مرتبط باشد. بنده اینطور می اندیشم که فقر مادی به عنوان عامل پایه ای مورد بررسی قرار گرفته و اگر اینگونه باشد صحیح است. چرا که در جامعه ای که نیازهای اولیه هرم مازلو شامل خوراک، پوشاک و مسکن حل نشده باشد نمی توان به مسائل پیچیده تری همچون ارتقای فرهنگی و بهبود کیفیت زندگی پرداخت. در هر حال بابت مقاله روشنگرتان سپاسگزارم و برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

دیدگاه بسته شده است