نمایان شدن زندگی در هنر معماری

یکی از هنرمندان معاصر اتریشی ساکن در شهر «ویه نا» با نام «فردریک هاندرت واسر» (۱۹۲۸-۲۰۰۰) در طول عمر هنری خویش بر این موضوع متمرکز شده بود که چرا مردم بایستی در منازل خاکستری رنگ سر به فلک کشیده زندگی کنند و هیچ حقی برای تغییر دادن یا انتخاب فضای آن ندارند در حالیکه خواسته واقعی شان تنظیم شرایط و انتخاب گزینه های مختلف و ساختن ترکیب دلخواه است، تنها مزیتی که از نظر واسر می توان برای این منازل قوطی کبریتی قائل شد ارزان بودن هزینه اقامت در آنهاست. واسر این شرایط را در مقاله های خویش به باد انتقاد گرفت. در دسامبر ۱۹۷۷ شهردار وقت ویه نا به هاندرت واسر پیشنهاد کرد تا یک سایت متروکه را که در مرکز شهر جای گرفته بود برای ساخت تعدادی واحد مسکونی طراحی کند و در صورت موفق بودن آن طرح آپارتمان های آن را نیز طراحی نماید. این طرح در سال ۱۹۸۵ با موفقیت به پایان رسید.

نمایان شدن زندگی در هنر معماری

مجموعه مسکونی هاندرت واسرهاوس، ویه نا، اتریش

طرح انتزاعی و خاص فردریک هاندرت واسر به صورت یک ساختمان با ۵۲ واحد مسکونی یک سبک هنری منحصر به فرد را در طراحی ساختمان پایه گذاری کرد. این ساختمان با خطوطی ارگانیک و حالتی انتزاعی طراحی و ساخته شد. هر آپارتمان با خطوط نمای سرامیکی خاص، از دیگر واحدها به راحتی قابل تشخیص است و صاحب خانه می تواند از محوطه بیرونی به راحتی منزل خویش را پیدا کند. این ساختمان با طراحی سنتی بافت مرکزی شهر ویه نا به خوبی سازگار و همخوان بوده و نمای آن تا حد زیادی شبیه به نمای ساختمانی است که قبلا در این سایت مستقر بوده است. همچنین نمای ساختمان در فضاهای داخلی مدرن بودن واحدهای مسکونی را به نمایش گذاشته است. بازشوها و ورودی های این ساختمان بسیار غیرمعمول هستند، تعداد بسیار زیادی ستون و برجک زیبا اطراف ساختمان را احاطه کرده اند و حتی برخی از اتاق های ساختمان نیز از نمای آن به طور برجسته نمایان شده است. سطح زمین سایت دارای مقداری پستی و بلندی است تا ملودی حرکت از طریق راه رفتن بر روی آن درک شود. راه پله با موزاییک یا سرامیک پوشانده نشده است و طرح هر آپارتمان متفاوت با آپارتمان دیگری است. هیچ لبه یا گوشه تیزی در ساختمان یافت نمی شود و همه آنها به طریقی به منحنی تبدیل شده اند. شیشه پنجره ها از نوع سه جداره است تا انرژی هدر نرود و آلودگی صوتی فضای شهر به درون راه نیابد. توجه خاصی به جزییات و ریزه کاری ها صورت گرفته به طوریکه حتی دستگیره ها، شیرهای آب و دیگر موارد نیز به خوبی طراحی شده اند. جالب این جاست که در تمام ساختمان نمی توان دو حباب لامپ مشابه پیدا کرد.

یک اتاق عمل جهت درمانگاه مجموعه، یک قهوه خانه با ایوانی زیبا، یک باغ زمستانی،- که همان حیاط خلوت مجموعه می باشد- یک تنفس گاه سبز برای مجموعه آپارتمان ها، همگی در این مجموعه جای گرفته اند. همچنین سه ایوان مشترک، یک خشکشویی سلف سرویس، مغازه های مختلف ارزاق روزانه و یک گاراژ اشتراکی نیز در این مجموعه خودنمایی می کنند. این ساختمان اساسا از آجر و بتون ساخته شده است اما بام ها و دیوارهای آن سبز و برای رشد گیاهان طراحی شده است. درختان در بین منازل جای گرفته اند و فضای خالی بین دیوارها را پر کرده اند و پنجره های عقب نشسته به نمای ساختمان سرزندگی خاصی بخشیده است. واسر این مجموعه را «سفیر جنگل در شهر» نام نهاده و معتقد است آنها اکسیژن مورد نیاز مجموعه را تامین می نمایند و آلودگی صوتی را کاسته و آب و هوا را تعدیل می نمایند.

بازخورد ساکنین نسبت به زندگی در این مجموعه بسیار خوب بوده است. بیش از ۸۵ درصد از ساکنین منازل خویش را عاشقانه دوست دارند و آن را عامل هویت بخش برای خود و شهرشان می دانند. این ساختمان حدود ۱۵ درصد بیش از سایر ساختمان ها هزینه ساخت داشته و اجاره بهای آن نیز ۱۰ درصد بالاتر از دیگر مجموعه های مسکونی است. با این حال شهروندان و مسئولین شهر معتقدند که این مجموعه مسکونی ده ها برابر بیش از آنچه برای ساختش هزینه شده است ارزش دارد و دلیل آن نیز حس تعلق و هویتی است که برای شهروندان و ساکنین شهر پدید آورده است. این مجموعه مسکونی از درآمد توریسم نیز بهره مند بوده و موجب ارتقای شناخت جهان از شهر ویه نا شده و همواره به عنوان سرمایه ای پایدار و هویت بخش برای شهر مطرح است. نتایج دراز مدت اجرای این پروژه نشان دهنده بازخورد مثبت پروژه های خلّاق شهری می باشد.

منبع:

لاندری، چارلز: چارچوب عملی شهر خلاق، ۱۹۹۶

4 دیدگاه

  1. وهاب ناصرانی

    این طراحی در کدوم دسته معماری قرار میگیره؟ از نظر فرم و شکل و سبک میگم، ممنون میشم جواب بدین.

  2. کارشناس مشاور

    قرار دادن این طراحی در یک کلاسه خاص خیلی درست نیست؛ اما به لحاظ شکستگی های بسیار در فرم و به لحاظ استفاده زیاد از منحنی می توان آن را دیکانستراکت با سبک آرت نووو دانست.

  3. استاد این سبک ها رو بیشتر توضیح بدین پلیز 🙂

  4. کارشناس مشاور

    سلام، درباره سبک ها در ویکی پدیا فارسی یا انگلیسی مطالب خوبی وجود دارد، به آنجا مراجعه کنید.

دیدگاه بسته شده است