ضرورت بازنگری و تکمیل طرح وام ودیعه مسکن

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در برنامه نمودار رادیو ایران درباره وام ودیعه مسکن و وعده‌هایی که داده شده بود، گفت: ایرادات شکلی در این طرح وجود دارد که مربوط به ضوابط دریافت وام است از جمله کد رهگیری یا اینکه مالکین همراهی نمی‌کنند یا املاک پایان کار ندارند و یا سند تک برگ ندارند.

وی در ادامه به مشکل ماهوی این طرح هم اشاره کرد و افزود : این طرح با نرخ اجاره تناسب ندارد چرا که  قیمت متوسط آپارتمان در شهر تهران بیش از ۲۳ میلیون تومان برای هر متر مربع است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران همچنین گفت : مبلغ سقف  وام ودیعه مسکن ۵۰ میلیون تومان است که به زحمت ۲۰ درصد هزینه اجاره‌بهای آپارتمان ۷۰ یا ۷۵ متری را پوشش می‌دهد.

کارشناس ارشد حوزه مسکن با تاکید بر اینکه این طرح غیرکارشناسی است و تنها تاثیرش ایجاد بار روانی در بازار و بالا رفتن کاذب قیمت‌هاست، تصریح کرد : واقعیت این است که یک آپارتمان ۷۰ متری در تهران حداقل ۲۵۰ میلیون تومان رهن کامل است و اگر دولت ۵۰ میلیون کمک کند ۲۰۰ میلیون تومان باقی می‌ماند که نرخ ماهانه آن ۶ میلیون تومان است که برای خانواده‌ها پرداخت آن مشکل است.

باقرپور درباره راه حل‌های موجود هم یادآور شد : قطعا راهکار کوتاه‌مدت وجود دارد که همکاری دستگاه‌های پولی را می‌خواهد. نمونه موفق این کار در گرجستان انجام شده است. به این ترتیب که دولت وام رهن خانه می‌دهد و حدود ۴۰ درصد ارزش واقعی ملک را تامین می‌کند. وامی که پرداخت می‌شود اقساطش یک سوم اجاره آن ملک خواهد بود. راهکار دولت گرجستان به گونه ای بوده که به تدریج مشکل مردم برای  اجاره‌نشینی در حال رفع شدن است

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.