ضرورت بازنگری قانون نظام مهندسی ساختمان

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،  نشست هم اندیشی اعضای کمیسیون عمران با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با محوریت دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی امروز با حضور نمایندگان مجلس و مدیران سازمان نظام مهندسی کشور و شورای مرکزی برگزار شد.

در این نشست سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه نظام مهندسی استان تهران با ۱۲۰ هزار عضو به عنوان بزرگترین بخش خصوصی این کشور به شمار می‌رود گفت: ۷۰ هزار نفر از اعضای نظام مهندسی دارای پروانه ساختمانی و اشتغال هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، او با اشاره به لزوم اصلاح طرح قانون نظام مهندسی گفت: بیش از ۲۵ سال از عمر قانون نظام مهندسی ساختمان کشور می‌گذرد که با این حال بخش عمده ای از موارد این قانون مغفول مانده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور تصریح کرد: موارد بسیار زیادی از قوانین نظام مهندسی کشور نیاز به اصلاح دارد و ما امیدواریم اعضای کمیسیون عمران با نگاه دقیق‌تر بتوانند این قانون را هرچه سریعتر اصلاح کنند.

سعیدیان با بیان اینکه خدمات نظام مهندسی در مقایسه با خدمات سال های گذشته ارتقاء پیدا کرده است گفت: ارتقای خدمات نظام مهندسی و نظارت ها در زلزله ها و حوادث مشهود است. آمارها نشان می دهد که میزان مرگ و میر نسبت به سال‌های گذشته بسیار کاهش یافته است.

او تصریح کرد: درصد بالایی از تخریب‌ها در حوادث اخیر کاهش یافته و آمار تخریب ها در زلزله های اخیر از جمله کرمانشاه نسبت به زلزله بم و کرمان بسیار کاهش یافته است.

کاهش ۳۸ درصدی صدور خدمات فنی و مهندسی

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران همچنین از کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی ابراز نگرانی کرد و گفت: میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در ۶ ماهه ابتدایی امسال ۳۸ درصد کاهش یافته که در حوزه مهندسی و همچنین ساخت و سازهای کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود بنابراین باید بتوانیم با تدابیر لازم این میزان کاهش را جبران کنیم.

سعیدیان با اشاره به اینکه باید وضعیت حوزه مهندسی و ارائه خدمات آن اصلاح شود گفت: حوزه مهندسی و همچنین قانون آن نیاز به اصلاح دارد که باید بتوانیم از آن عبور کنیم.

او همچنین به وضعیت کرونا در کشور هم اشاره کرد و گفت: کرونا با وجود آن که اثرات منفی بسیاری در کشور داشته اما ما توانستیم از این فرصت استفاده کنیم و به عنوان تنها سازمان در بین بخش های دولتی و خصوصی ۹۰ درصد از خدمات ما الکترونیکی شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران یادآور شد: از اسفند سال گذشته ۵۰ هزار مورد درخواست به صورت الکترونیکی انجام شده است.

سعیدیان بیان کرد: باید بتوانیم از این فرصت برای اصلاح قانون نظام مهندسی و افزایش ارائه خدمات استفاده کنیم.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.