سیاست‌های دولت عامل اصلی افزایش قیمت مسکن در کشور است

مهدی احمدلو در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: عدم تعادل عرضه و تقاضا به دلیل مشکل در ساخت و ساز موجب گرانی و تورم در این حوزه شده است. البته دولت باید با ورود و نظارت جدی، مشکلات مسکن و تورم این حوزه را کنترل و مهار کند.

وی در اختیار قرار دادن زمین مناسب به انبوه سازان و کنترل دقیق در بازار مسکن را از جمله راهکارهای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن عنوان کرد و افزود: از آنجایی که مسکن در کشور به عنوان کالا تلقی می‌شود، راهکار پیشنهادی باعث کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن می‌شود. در غیر این صورت دلالان و سودجویان به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار آشفته مسکن خواهند بود و این افزایش قیمت ادامه می‌یابد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک در بخش دیگر سخنان خود، با بیان اینکه رسالت مشاوران املاک ارائه خدمات به مردم است، افزود: اتحادیه مشاوران املاک به دلیل نبود ابزار مناسب توان ورود به قیمت‌گذاری را ندارد. از سوی دیگر به دلیل ضعف در قانون اصناف این صنف نمی‌تواند نظارت کافی و لازم را برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن داشته باشد.

احمدلو ادامه داد: برای رفع مشکل اصناف نیاز است مجلس به این موضوع ورود کند و اصلاح قانون صنفی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: البته نهادهای نظارتی هم باید به این بخش به طور جدی ورود کنند. تا بتوان جلوی افزایش افسارگسیخته مسکن را گرفت.

احمدلو محدود شدن شهر اراک و اجازه ندادن به افزایش فضای شهری و محدود بودن بلند مرتبه سازی را از دیگر دلایل افزایش قیمت بی‌رویه مسکن در اراک برشمرد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.