افزایش سرمایه بانک مسکن در بودجه ۱۴۰۰ بررسی شود

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کمال علیپور خنکداری با اشاره به نقشه راه این کمیسیون در مجلس مجلس یازدهم اظهار داشت: یکی از مشکلات فعلی کشور تهیه مسکن است و به رغم اینکه در چارچوب برنامه ششم توسعه کشور دولت موظف بود حداقل سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تامین کند و بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد هم توسط انبوه سازان، تعاونی‌ها و شخصی‌سازها مدیریت شود اما این اهداف محقق نشده تا امروز به دلیل کمبود عرضه مسکن با رشد غیرواقعی قیمت‌ها مواجه شویم.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات و کارهای بزرگی که در مجلس یازدهم باید انجام شود این است که دولت را مکلف کند تا سالانه نسبت به تامین ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اقدام کند و نگاه ویژه‌ای به انبوه‌سازان شود.

عضو هیأت رییسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در طول ۴ سال آینده مجلس یازدهم باید بتوانیم قیمت مسکن را تعدیل کنیم افزود: آنچه که مجلس می‌تواند در این حوزه وارد شود در چند حوزه است که یکی از مهمترین آنها وضع و تسهیل قونین برای رونق در ساخت و ساز است.

علیپورخنکدار به پایگاه خبری بانک‌مسکن، گفت: یکی از موضوعات مهم دیگر بازآفرینی مناطق بافت فرسوده است که فرصت خوبی برای بازسازی و رونق بازار در این مناطق فراهم خواهد بود.

وی با اشاره به استفاده از مکانیزم تسهیلات بانکی نیز ادامه داد: البته آنچه که در این زمینه بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد تسهیلات بانکی برای تقویت سمت تولید و عرضه مسکن است چراکه پرداخت تسهیلات برای خرید زیاد نمی‌تواند راهگشا باشد و حتی می‌تواند اثرات تورمی بخش مسکن را بیشتر کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره افزایش سرمایه بانک مسکن گفت: این موضوع نیز یکی از مباحث مهم است که در مجلس نهم هم مورد توجه بود.

علیپور خنکدار افزود: قطعا افزایش سرمایه بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه ای می تواند به تقویت تسهیلات دهی این بانک به ویژه در حوزه رونق ساخت و ساز کمک کند و اگر در بودجه سال آینده افزایش سرمایه بانک مسکن مورد توجه قرار گیرد، می تواند با رونق سمت عرضه به تعدیل قیمت ها کمک کند.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم باید از بعد نظارتی هم وارد شود، گفت: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در کمیسیون عمران مجلس قرار است مورد بررسی قرار گیرد، تقویت حوزه تامین مالی بخش مسکن توسط نهادهای مختلف با هدف افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه است که از محل منابع برخی سازمان‌ها در تلاش هستیم تا بخشی از منابع مالی مسکن از این محل تامین و تقویت شود.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر شهرسازی و معماری – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.