رویداد بازخوانی هویت قم و حرم حضرت معصومه (س) در نمایشگاه تصاویر

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، محمد رضایی ندوشن ضمن اعلام خبر فوق افزود: این نمایشگاه حاصل طرحی پژوهشی است که توسط پژوهشکده معماری و شهرسازی پایدار و به سفارش اداره‌ کل راه و شهرسازی استان قم  تهیه شده است.

مجری طرح با اشاره به این که این پژوهش با هدف جمع‌آوری اسناد تصویری شهر قم و بازشناسی هویت گذشته قم، طی مدت چهار سال انجام شده اظهار داشت: از ویژگی‌های این پژوهش می‌توان به یافتن منابعی برای نخستین بار، اصلاح اشتباهات مآخذ گذشته در مورد منابع تصویری، یافتن روند تغییرات کالبدی در شهر قم، یافتن روند تغییرات حرم حضرت معصومه(س)، امکان تدوین تاریخ عکاسی و تاریخ معماری و شهرسازی در قم، همچنین معرفی آرشیوی از منابع تصویری برای تحقیقات مشابه، اشاره کرد.

وی گفت: ماحصل این طرح پژوهشی جمع‌آوری ۳۵۰۰ سند تصویری از منابع و مآخذ متعدد داخلی و خارجی است. آثار جمع‌آوری شده بر اساس سال تولید و نام صاحبان آثار منظم شده است.

رضایی ندوشن در این خصوص توضیح داد: در این بین، ۴۳ نقاشی و گراور از سفرنامه های دوره صفوی و قاجار، ۲۴۸ عکس از عکاسان ایرانی و خارجی دوره‌ی قاجار، ۱۱۸عکس از دوره پهلوی اول و عکس‌های متعددی از دوره پهلوی دوم گردآوری شده که با محتوای دورنمای شهر قم، حرم حضرت معصومه، بناهای معماری، ابنیه تاریخی قم  و ویژگی‌های فرهنگی مردم قم هستند.

وی تصریح کرد: در نهایت ۲۴ قطعه عکس و تصویر از این مجموعه در این نمایشگاه به نمایش درآمده که برخی از آنها برای نخستین بار است که معرفی می‌شوند.

بازدید برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان افتتاح: چهارشنبه، ۶ آذر ماه ۱۳۹۸، ساعت ۸ الی ۱۷

زمان بازدید: ۶ الی ۱۳ آذر ۹۸، ساعت بازدید: ۱۰ الی ۱۳

مکان: دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده معماری و شهرسازی، نگارخانه زنده‌یاد جاوید

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر در حوزه های شهرسازی و پروژه های اقتصادی – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.