سه راهکار برای رونق بنادر کوچکِ کشور/ توسعه بنادر کوچک؛ مسیر افزایش صادرات به کشورهای همسایه/ لزوم ارائه مشوق پرداخت تسهیلات مالی به سرمایه‌گذاران بنادر کوچک

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، مهدی علیپور، نایب رییس دوم کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره رونق بنادر کوچک اظهار کرد: توسعه بنادر کوچک در دوران تحریم باید به دغدغه اقتصاد ایران تبدیل شود، به طور حتم توسعه و رونق این بنادر بخشی از تحریم‌ها را بی اثر خواهد کرد.

علیپور اظهارداشت: بنادر کوچک نقطه قوت بسیار مهمی برای اقتصاد ایران در دوران تحریم به شمار می روند و می توان با توسعه فعالیت‌های صادراتی از طریق این بنادر هرچند در سطح کوچک تر، شاهد رونق تولید در کشور باشیم.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: ایجاد ساختار مناسب برای بنادر کوچک، جذب سرمایه گذاری از طریق بخش خصوصی و اتصال این بنادر به شبکه ریلی جهت انتقال بار می تواند موجبات رونق بنادر کوچک در دوران تحریم را که بنادر بزرگ ایران با محدودیت های مختلفی به منظور تردد خطوط کشتیرانی مواجه هستند، رقم بزند.

نایب رییس دوم کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه صحبت هایش با تاکید بر اینکه ایران موقعیت استراتژیکی دارد و اتصال شبکه ریلی به بنادر کوچک می تواند ارتباط ما با کشورهای شمالی و جنوبی منطقه را حفظ کند، خاطرنشان کرد: این اتفاق سبب خواهد شد روند فعالیت های تجاری و ارتباط با بازارهای منطقه ای و جهانی حفظ شود.

علیپور بر لزوم ارائه مشوق، پرداخت تسهیلات مالی و ارائه خدمات مطلوب برای حضور و فعالیت سرمایه گذاران در بنادر کوچک تاکید کرد و گفت: رونق بنادر کوچک و حضور سرمایه گذاران در این بنادر یک مقوله به هم مرتبط است.

وی تاکید کرد: اگر زیرساخت های لازم در بنادر  ایجاد شود و فعال اقتصادی وضعیت را جهت حضور و سرمایه گذاری در بنادر کوچک مطلوب ارزیابی کند، علاوه بر اینکه رونق بنادر کوچک رقم خواهد خورد، آورده مالی سرمایه گذاران نیز حفظ شده و سوددهی آن ها در برهه های زمانی تعیین شده رقم می خورد.

وی با اشاره به اینکه از طریق بنادر کوچک می توانیم به کشورهای همسایه از جمله عمان، قطر، عراق و کویت صادرات خود را داشته باشیم از مسئولان ذی ربط درخواست کرد تا با ایجاد زیرساخت های مناسب حمل و نقل، شرایط مناسب برای انتقال کالا را فراهم کنند و در عین حال با کاهش هزینه های حمل و نقل، وضعیت بهتری برای فعالیت بخش خصوصی مهیا کنند.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر در حوزه های شهرسازی و پروژه های اقتصادی – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.