طرح ساخت پایانه بزرگ نگهداری فرآورده‌های نفتی در بندر خلیج فارس اجرا می‌شود / این طرح راهبردی برای پشتیبانی از تولید فرآورده‌های نفتی پالایشگاه‌های جدید کشور است

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با اشاره به اهمیت طرح مهم و راهبردی ایجاد پایانه بزرگ نگهداری فرآورده‌های نفتی در بندر خلیج فارس اظهار داشت: توسعه بندر خلیج فارس به عنوان بخش نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی با توجه به موقعیت راهبردی این منطقه در حال اجرا است؛ ساخت مخازن جدید ذخیره‌سازی برای ایجاد زیرساخت‌ها و پشتیبانی از تولید فرآورده‌های نفتی پالایشگاه‌های جدید کشور انجام می‌شود.

 وی بیان داشت: پایانه بندر خلیج فارس با فراهم آوردن بستر لازم برای توسعه فعالیت های تجاری و ترانزیتی با کشورهای همسایه علاوه بر افزایش سهم ایران از صنعت بانکرینگ در منطقه، نقش موثری در آبادانی و رونق معیشت ساحل‌نشینان نیز دارد.

راستاد رشد و توسعه بانکرینگ(سوخت‌رسانی به کشتی‌ها)، افزایش ظرفیت پایانه داری، اسکله‌‌ها و خطوط لوله، افزایش سهم بازار و سودآوری سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی، افزایش قلمرو حاکمیت اقتصادی ایران در آبراهه‌های بین‌المللی شمال و جنوب خلیج فارس، افزایش امنیت و برقراری توازن در بازار منطقه و اشتغال‌آفرینی را از جمله اهداف ساخت و توسعه پایانه بندر خلیج فارس برشمرد.

راستاد افزود: افزایش سهم ایران از بانکرینگ منطقه به میزان ۵,۵ میلیون تن در سال برای تحقق بند «ب» ماده ۴۸ قانون برنامه ششم، از دیگر مواردی است که به عنوان پیامدها و دستاوردهای مهم این طرح هدفگذاری شده است.

وی اضافه کرد: از دیگر اهداف ترسیم شده، می‌توان به مواردی همچون افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی و نقل و انتقال فرآورده نفتی، ارائه خدمات پشتیبانی به شرکت‌های خصوصی فعال در زمینه تجارت دریایی فرآورده‌های نفتی و امکان ترانزیت و تبادل این محموله‌های تجاری از کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان اشاره کرد.

بومی سازی فناوری ایررایزینگ در بندر خلیج فارس

در ادامه اله مراد عفیفی پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز با اشاره به دستاورد مهندسان ایرانی در بومی سازی یک فن‌اوری نوین ساخت مخازن نفتی گفت: عملیات مهندسی ایررایزینگ به عنوان روشی نوین برای نصب سقف‌های فوق سنگین اتمسفریک و بزرگ با سطح مقطع بالا به شمار می‌رود که اجرای آن با روش کلاسیک و استفاده از جرثقیل‌ها، پیامدهایی منفی همچون هدر رفتن وقت، احتمال بروز خطر و سانحه را کاهش می‌دهد.

وی به تشریح ابعاد مختلف اجرای این عملیات مهندسی پیچیده در بندر خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در فن‌اوری نصب سقف‌های مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی، بر اساس قوانین شناوری اجسام انجام می‌شود؛ به این شکل که با دمیدن هوای پرفشار توسط دمنده‌های قوی، باعث افزایش فشار زیر سقفی می‌شود که پیش‌تر بر روی ورق کف مخزن با وزنی بالغ بر ۲۸۰ تن و سطح مقطع ۲۲۰۰ متر مربع ساخته شده و پس از صعود در محل مورد نظر نشیمنگاه‌های اصلی، مونتاژ و جوشکاری می‌شود که به عنوان جایگاه ثابت سقف مخزن مدنظر قرار گرفته است.

عفیفی پور اضافه کرد: این روش علاوه بر برنامه‌ریزی دقیق، نیازمند کنترل ها و رعایت دقیق برنامه زمانبندی بسیار منظم برای حفظ تعادل و سرعت صعود سقف در حین عملیات و همچنین مستلزم مهارت و سرعت عمل بالای کارکنان اجرایی است که این مهم به دست متخصصان داخلی برنامه ریزی، مهندسی و اجرایی شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای ۹ پست اسکله نفتی و دو پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط ۷.۵ متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ ۱۰ هزار تن است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این اسکله‌های شماره ۱، ۲ و ۳ بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از ۳۰ هزار تن، و اسکله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای ۶۰ هزار تن برخوردار است.

به گفته عفیفی‌پور، در حال حاضر ۱۱ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش ۴۰۰ هزار مترمکعب در این بندر فعالیت می کنند و با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در آینده‌ای نزدیک و با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب، تعداد شرکت‌های فعال مستقر در این بندر به بیش از ۲۰ شرکت خواهد رسید که زمینه فعالیت شرکت‌های مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی را در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران فراهم می‌کند.

وی احداث کریدور خطوط لوله انتقال فراورده‌های نفتی، احداث سه پست اسکله ۱۰۰ هزارتنی، ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلینفتی، مظروف‌سازی قیر، احداث مخازن LPG و همچنین احداث یک پالایشگاه کوچک را به‌عنوان برنامه‌های آتی بندر خلیج فارس برشمرد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر در حوزه های شهرسازی و پروژه های اقتصادی – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.