کلنگ‌زنی آزادراه مرند-بازرگان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، همزمان با سفر رئیس جمهور به شهرستان ماکو، وزیر راه و شهرسازی با حضور در پایانه مرزی بازرگان، آزادراه مرند بازرگان به طول ۷۰ کیلومتر را کلنگ زد.

این آزادراه در شش قطعه ساخته شده و برای احداث آن هزینه‌ای بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. ۶۵ درصد از این هزینه توسط بخش خصوصی و ۳۵ درصد توسط کارفرما که دولت است، تامین خواهد شد.

آزادراه مرند-بازرگان به طول ۱۹۰ کیلومتر بخشی از راهگذر آسیا-اروپا و بزرگراه ترانزیت AH۱ در مسیر شرق به غرب و آخرین بخش از آزادراه شاملغرب کشور است، که در کنار روانسازی ترافیک داخلی، سفرهای گردشگری و تجاری با کشورهای همسایه آذربایجان، ارمنستان و ترکیه را ارتقا داده و همچنین جابجایی کالا و کسافر در مسیر کشورهای آسیای شرقی و میانی با اروپا را تسهیل خواهد کرد.

دامنه اثر این پروژه در ترافیک کشوری بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع است که با پوشش سکونت‌گاه‌های پیرامون رود ارس، گمرکات مرزی نوردوز، جلفا، پلدشت و پهنه‌های گسترده کشاورزی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی نقش ارزنده‌ایدر بهبود سفرهای زمینی، ترانزیت بار، واردات و صادرات، رونق کسب‌وکار، بازرگانی و گردشگری فراهم می‌کند.

اهداف کیفی و کمی این طرح شامل کاهش حوادث جاده‌ای، کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی‌های زیستی، کاهش زمان و هزینه سفر و روانسازی سفر و جابجایی کالا می‌شود. این آزادراه ۶ خطه است و ساخت آن ۳۶ ماه زمان خواهد برد.

مهندسان مشاور شارآبادبوم ارائه دهنده خدمات برتر در حوزه های شهرسازی و پروژه های اقتصادی – با ما تماس بگیرید.

دیدگاه مسدود است.